Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy 29 września 2022r. To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.
Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Uczniowie klas młodszych mogli zobaczyć jak wygląda praca w bibliotece, opowiedzieć o swoich ulubionych książkach. Bibliotekarki, wychowawczynie a nawet sami uczniowie czytali na głos wybrane utwory literackie. Niektórzy uczniowie wykonali także ilustrację do czytanych książek.
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 15 minut, będzie to duży sukces.

Informację wprowadził(a): Krzysztof Lelonkiewicz (2022-09-30 11:32:16)
Informację zmodyfikował(a): Krzysztof Lelonkiewicz (2022-09-30 11:34:35)