Witaj wiosno!

25 marzec 2024
Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, uczniowie klas I – III wzięli udział w tradycyjnym żegnaniu zimy. Nie zabrakło symbolicznej marzanny, głośnego śpiewu, uśmiechu i mnóstwa radości z nadchodzącej wiosny.
Słoneczna pogoda zachęcała do spacerów, dlatego uczniowie ze swoimi wychowawczyniami udali się do parku, by szlakiem hrabiego Renarda oddać się poszukiwaniom wiosny. Byli też tacy, którzy postanowili wybrać się na dłuższą wyprawę, by obserwować budzącą się do życia przyrodę. To uczniowie klasy III a, którzy zawędrowali aż na Wieżę Ischl. Pomysłu na spędzenie pierwszego dnia wiosny nie zabrakło uczniom klasy I a. Uznali, że 21 marca będzie doskonałą okazją do skorzystania z oferty Powiatowego Centrum Kultury, które na ten dzień przewidziało seans filmów animowanych dla dzieci. 21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Tego dnia przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta nie jest przypadkowa. Nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Uczniowie klasy I a, okazali w tym dniu solidarność z osobami z trisomią 21. włączając się w akcje społeczną pokazującą akceptację i zrozumienie. “Kolorowe skarpetki” są synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.

Informację wprowadził(a): Krzysztof Lelonkiewicz (2024-03-25 10:32:17)
Informację zmodyfikował(a): Krzysztof Lelonkiewicz (2024-03-25 10:33:19)