Program "Mamy rady na odpady" w Zaczarowanym Świecie...

21 listopad 2022
18 listopada uczniowie klas 5 – 8 brali udział w warsztatach "MAMY RADY NA ODPADY" – w ramach Kampanii edukacyjnej na terenie województwa opolskiego.
W pierwszej części uczniowie dowiedzieli się co to jest PSZOK, oglądają taki punkt w Szymiszowie. Następnie udano się do Opola, gdzie w salach Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji odbywały się trzy warsztaty.

„Jak konsumować i nie zwariować?” – tutaj uczniowie dowiedzieli się, że tak naprawdę nasz wpływ na produkcję śmieci zaczyna się już na zakupach; czym jest planowane postarzanie produktu?; co to jest greenwashing?; w jakim opakowaniu powinniśmy wybrać kupowany produkt?; jakie decyzje będą najlepsze dla naszej planety? W utrwaleniu wiedzy pomogły różnorodne gry multimedialne.

„Plastik – zagrożenie czy ratunek?” – w tej sesji uczniowie dowiedzieli się czym jest plastik?; jakie rodzaje plastiku znamy i jak go wykorzystujemy?; jakie niesie ze sobą zagrożenia i czy ratuje ludzkie życie? Poznano sposób w jaki można zrobić plastik samodzielnie. Próbowano znaleźć złoty środek na ograniczenie produkcji śmieci.

„Akcja biodegradacja” – w tej części uczniowie dowiadywali się co to jest biodegradacja, ile trwa rozkład naszych śmieci i co ma na to wpływ.  Dlaczego tak ważne dla środowiska jest segregowanie odpadów i jakie znamy sposoby ograniczania ich produkcji. Wskazywano korzyści płynące z ponownego wykorzystania śmieci i czy kompostowanie jest dobrym rozwiązaniem i czy wszystkie materiały się do niego nadają?

Informację wprowadził(a): Krzysztof Lelonkiewicz (2022-11-21 10:21:19)
Informację zmodyfikował(a): Krzysztof Lelonkiewicz (2022-11-21 10:21:21)