Oficjalny portal: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

Edukacja Ekologiczna PLUS 2022 - wyjazd edukacyjny do Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny

21 listopad 2022
28 października uczniowie klas 7a i 8b wybrali się do Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny, realizując zajęcia przyrodnicze w ramach realizacji Programu Edukacja Ekologiczna PLUS 2022.
Zajęcia rozpoczęły się od odwiedzenia Muzeum Czynu Powstańczego. Uczniowie obejrzeli z przewodnikiem zbiory, liczące prawie 2,5 tys. eksponatów, dotyczące powstań śląskich oraz plebiscytu na Górnym Śląsku. Oglądali pamiątki po uczestnikach powstań, dokumentujące drogę życiową jaką przeszli ich uczestnicy. Wśród zbiorów były sztandary bojowe i kombatanckie, pisemne rozkazy wydawane w czasie III Powstania Śląskiego, a ekspozycja stała, rozmieszczona w salach na parterze budynku przedstawiała następujące zagadnienia: polski ruch narodowy na Śląsku w l. 1848-1918, działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na Śląsku, I Powstanie Śląskie, II Powstanie Śląskie i Plebiscyt, III Powstanie Śląskie, przejęcie polskiej części Górnego Śląska w 1922 roku, działalność Związku Polaków w Niemczech i Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech. Na piętrze Muzeum oglądano wystawę poświęconą polskiej awifaunie i ważkom. Przepiękne eksponaty – ptaki i owady zachwycały w tej muzealnej odsłonie.
           
Po Muzeum krótka wędrówka przez zbiorowiska naturalne występujące na terenie Parku, czyli las bukowy z niewielką domieszką innych gatunków drzew i słabo rozwiniętymi warstwami dolnymi drzew i podszytu; buczyna kwaśna – na siedliskach ubogich i kwaśnych, z runem ubogim w gatunki i słabo rozwiniętym; buczyna żyzna – na siedliskach żyznych, z runem bogatszym.
           
Na zakończenie wycieczki, pod opieką pracownicy Parku oglądano jedne z najładniejszych i dobrze zachowanych profili środkowego wapienia muszlowego z liczną dobrze zachowaną fauną. Oprócz dominujących skał środkowo-triasowych, występują tu również podścielające je osady piaskowców i zlepieńców karbońskich oraz dużo młodsze wulkanity z samego wierzchołka Góry św. Anny. Trwające niegdyś procesy geologiczne były bardzo złożone, dzięki czemu w skałach, możemy obserwować przejawy metamorfizmu kontaktowego, deformacje, uskoki, zapadliska, formy krasowe. Przewodniczka opowiadała, że wygląd przyległych terenów zawdzięczamy zlodowaceniu skandynawskiemu, które ostatecznie ukształtowało krajobraz. Wycofujący się lądolód pozostawił po sobie materiał piaszczysty oraz mniejsze i większe głazy narzutowe, które licznie występują na okolicznych polach.
 


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Krzysztof Lelonkiewicz (2022-11-21 10:18:26)
Informację zmodyfikował(a): Krzysztof Lelonkiewicz (2022-11-21 10:18:28)
Liczba odwiedzin: 93057
Do góry



Banery dolne

Galeria zdjęć

Stopka

Zamknij