Festiwal Ekologiczny w Opolu

21 czerwiec 2022
30 maja 2022 roku uczniowie klas 5a, 6a, 7a i 8a brali udział w Festiwalu Ekologicznym projektu „Bioróżnorodność świata wodnego Opolszczyzny – H2O dla BIO”.
Festiwal poświęcony były wodzie i życiu w jej głębinach. Na początku uczniowie poznawali życie delfinowatych – fascynujących ssaków morskich i słodkowodnych.
Następnie badali twardość i odczyn wody z lokalnego oczka wodnego. Przeprowadzali doświadczenia dotyczące zobojętniania roztworu wodnego – zasadowego na kwaśny i odwrotnie. Zastanawiali się nad tym, w jakiej wodzie najlepiej się kąpać, a jaką wodę należy pić – twardą, czy miękką.
Na placu wodnym poznawali działanie urządzeń wodnych od tysięcy lat służących człowiekowi do pobierania wody lub osuszania terenów podmokłych – śrubę Archimedesa, zaporę, koło wodne i inne.

Bonusem Festiwalu był pokaz gotowania mistrza kuchni. Uczniowie wspólnie z mistrzem Kamilem i jego pomocnikiem Kornelem przygotowywali pyszne hamburgery z mięsem karpia, a następnie bawili się kuchnią molekularną, przygotowując pyszne lody truskawkowe i żelki agrestowe. Kuchnia molekularna bazuje wyłącznie na naturalnych składnikach, którym nadaje oryginalną formę poprzez umiejętne wykorzystywanie wiedzy o zjawiskach chemicznych i fizycznych.
Uczniowie i nauczycieli mieli okazję spróbować wszystkich smakołyków przygotowanych przez mistrzów.

Informację wprowadził(a): Krzysztof Lelonkiewicz (2022-06-21 08:20:13)
Informację zmodyfikował(a): Krzysztof Lelonkiewicz (2022-06-21 08:20:15)